Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce!  
Ve Bir Cuma Günü Resmen Açıklandı… CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce!
08.05.2018
1041
Yazı Boyutu: A- A+

(Haber Merkezi)- Erken ve adeta ’baskın seçim’ olarak gündeme gelen 24 Haziran’da seçim yapılması kararı çıktıktan sonra günler süren bekleyişin ardından, "24 Haziran’da ana muhalefetin adayı kim olacak" sorusu geçen cuma günü yanıt buldu. 

            CHP, grup kararıyla, Yalova Milletvekili Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledi. Toplam 110 milletvekilinin tamamı İnce’ye oy verdi ve böylece İnce, 54. yaş gününde, 4 Mayıs Cuma günü Cumhurbaşkanlığı yarışına katılmış oldu. 

            CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adayının açıklandığı şölende yaptığı konuşmaya, "25 Haziran’da sadece İzmir’in değil, ülkenin tüm dağlarında çiçekler açacak" diye başladı.

            Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin adını partisinin Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Vicdani hür nesilleri kim yetiştirecek, öğretmen. Bir öğretmen, bu sorunları çözmek istiyor. Çaba sarf etmek istiyor. Muharrem İnce, eski bir öğretmen. Gel buraya Muharrem İnce” dedi.

            Sahneye çıkan Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederek, "Kendisini eleştirmiş, karşısında aday olmuş birisini Cumhurbaşkanı göstermek her babayiğidin harcı değildir" dedi.

            Konuşmasında "Herkesin Cumhurbaşkanı olacağım" diyen Muharrem İnce, yakasındaki CHP rozetini çıkarırken, Kılıçdaroğlu ise İnce’ye, Türk Bayrağı rozeti taktı.

            Bu kısa seremoniden sonra konuşmasını sürdüren İnce, "15 yaşında 79 ara seçimlerinde sokaklara afiş asmaya çıkmış ve 39 yıl CHP’nin rozetini taşımış birisi olarak ben tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağım ve rozetimi size emanet ediyorum" dedi ve rozetini çıkardı. 

            Kılıçdaroğlu ise, "Cumhurbaşkanı 80 milyonu kucaklamalı. Çünkü Cumhurbaşkanı seçildikten sonra namusu ve şerefi üzerine tarafsız görev yapacağına ant içecek. Şimdi ben ona 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağı için, Türk bayrağı rozetini takıyorum" ifadelerini kullandı.

            Konuşmasını çalışmalarıyla ilgili ifadelerle sürdürerek, Nazım Hikmet ve Ahmed Arif’ten dizeler okuyan Muharrem İnce, bu törenin ardından Hacı Bayram Camii’nde Cuma namazı kılıp, Cumhuriyetin kurucu değerlerine vurgu yapmak için yürüyerek Birinci Meclis’in önüne gitti. Burada yoğun bir kalabalık ve sevgi gösterileriyle karşılanan İnce ve CHP’liler, seçim kampanyasını buradan TBMM’ye yürüyerek başlattı.