Çayeli, Şeker Fabrikalarının Satışına ’Hayır’ Dedi!  
CHP’nin İmza Kampanyasında Bir Günde 2 Bin 853 İmza toplandı…
04.04.2018
894
Yazı Boyutu: A- A+

(Haber Merkezi)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çayeli İlçe Başkanlığı tarafından ilçede 1 günlük, ’Şeker Fabrikalarının satılmaması için’ imza kampanyası düzenledi.

            CHP’nin Rize Çayeli İlçe Başkanlığı tarafından geçen hafta Çarşamba günü düzenlenen ’Şeker Fabrikaları Satılmasın’, ’Şeker giderse Çay da gider’ başlıklı imza kampanyasında sadece 1 günde 2 bin 853 imza toparlandı.
            Kampanya ile ilgili açıklamayı yapan, CHP Rize İl Emek Komisyonu Başkanı Hüseyin Çiftçi, "Şeker fabrikalarını sattırmayacağız. Çaykur’u, Varlık Fonundan geri alacağız" diye konuştu.

            Çayeli İlçe Başkanı Hızır Kadıoğlu yönetiminde, Mehmet Akif Ersoy Meydanında stant açılarak düzenlenen imza kampanyasında Çayeli halkı, Şeker Fabrikalarının satılmasına ’hayır’ dedi.
            Geçen hafta Çarşamba günü Saat 10.30 da başlayan imza kampanyası saat 15.00’da sonlandırıldı. Düzenlenen imza kampanyasına Çayelililer çok yoğun ilgi gösterirken; kampanya sonunda 2 bin 853 imza toplanıldığı bildirildi.

            İmza kampanyası ile ilgili açıklama yapan İlçe Başkanı Hızır Kadıoğlu, "Cumhuriyetimizin 79 yılda kurmuş olduğu ne varsa satan AKP Hükümeti, şimdi saraydan gelen talimatlarla önce kalan, Çaykur’un da içinde olduğu tüm kurumları Varlık Fonuna devretti. Şimdi de Şeker Fabrikalarını satışa çıkardı. Gerekçe nedir diye sorduğumuzda, ’zarar’ diyorlar. Bizde diyoruz ki, gerekçe zarar ise ki bu zarar vatandaşa zarar demektir. O zaman sarayı satsınlar. Çünkü saray bize daha çok zarar veriyor. Biliyoruz ki sarayın, 14 günlük maliyeti tüm şeker fabrikalarının bir yıllık zararına karşılık geliyor. Ve şeker fabrikalarını toplam tarımsal istihdamın yüzde 15’ini karşılıyor ve 2 milyon 500 bin kişi ekmek yiyor. Biz de diyoruz ki, fabrikaları satacağınıza sarayı satın, halk olarak biz daha çok karlı çıkarız. Şeker fabrikalarının satışı artık son sıranın Çaykur’a geldiğinin göstergesidir. Şeker Fabrikalarının satışına karşıyız! Çünkü, Çay Fabrikalarının satışına karşıyız. Şeker fabrikaları giderse Çaykur da gider. Onun için biz bugün burada sadece Şeker Fabrikalarına değil aslında Çaykur’a da sahip çıkıyoruz. Kendi geleceğimize sahip çıkıyoruz" dedi.

            Çayeli Halkına Teşekkür

            İmza kampanyası sonrası da konuşan Kadıoğlu, "İmza kampanyamıza beklediğimizin çok üstünde katılım oldu. Çayeli halkına çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca Saadet Partisi ve İyi parti ilçe başkanı arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bugün katılımın çok yüksek olması aynı zamanda Çayelililerin Çaykur’a nasıl sahip çıkacaklarının da göstergesi oldu. Buda bizi mutlu etmiş ve geleceğe güvenle bakmamıza neden olmuştur. Bu ilk etkinliğimiz sonrası da etkinliklerimiz devam edecek" diye konuştu.

            İmza kampanyasına CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Bostan, DİSK Rize Temsilcisi Onur Uygur, Tek Gıda-İş Sendikası temsilcileri, İyi Parti, Saadet Partisi Çayeli İlçe Başkanları, ÖDP Rize İl Başkanı Devrim Şahinbaş, CHP Rize İl Emek Kurulu üyeleri, CHP Rize İl ve İlçe yöneticileri de katılarak destek verdiler.