Kadınlar Sahneden İnmeyecek!  
CHP Rize Kadın Kolları’ndan Meclis Başkanı Karaman’a Tepki…
04.04.2018
946
Yazı Boyutu: A- A+

(Haber Merkezi)- Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kollarının organizasyonuyla yurt genelinde eş zamanlı olarak bütün İl Başkanlıklarında yapılan açıklama doğrultusunda Rize İl Kadın Kolları ile Ardeşen ve Fındıklı İlçe Kadın Kolları da ortak bir mesaj yayınladı.

            Yapılan eşzamanlı ortak açıklama nedeniyle Rize İl ve İlçe Kadın Kolları da, TBMM’deki 18 Mart Çanakkale Zaferi Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların, Meclis Başkanı tarafından sahneye çıkmasının engellendiği iddialarına tepki gösterdi.

            Yapılan ortak açıklamada, "Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz,  sorumlular derhal istifa etsin" vurgusu yapıldı.

            CHP Kadın Kolları açıklamasında, "TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi, 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında, merdivenlerin üzerinde bekletildi" denildi. 

            Açıklamada, 29 Mart günü gerçekleştiği ifade edilen bu olayla ilgili, "Kadın-erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz" ifadelerine yer verildi.

            Yaşasın Kadınlar

            CHP Rize İl Merkezi ile İlçelerde yapılan açıklamada şöyle denildi: "Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin. 
            Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. 

            Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden, laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar mücadelemizi durduramaz, yaşasın kadınlar."